Μοριοδοτούμενο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα - Ακαδημαϊκή Περίοδος 2019 - 2020

Λόγω των αυξημένων μέτρων επιτήρησης για τον ιό COVID-19, τα Μοριοδοτούμενα Σεμινάρια έως και 30/4  θα μεταδίδονται μέσω Live Streaming.

H εγγραφή και παρακολούθηση είναι υποχρεωτική για τη Μοριοδότηση.

 

 

Ένα ολοκληρωμένο, υψηλού επιπέδου, εκπαιδευτικό πρόγραμμα, πιστοποιημένο και μοριοδοτούμενο από τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο (Π.Ι.Σ.),
κατάρτισε και υλοποιεί -με δωρεάν συμμετοχή- για ακόμη μία χρονιά η Επιστημονική Επιτροπή του Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center, προσφέροντας πολύτιμα εφόδια σε ιατρούς, αλλά και σε κάθε απασχολούμενο στον τομέα της υγείας.

Στόχος του πολυθεματικού εκπαιδευτικού προγράμματος για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20, το οποίο ξεκινά στις 3 Οκτωβρίου 2019 και ολοκληρώνεται στις 18 Ιουνίου 2020, είναι η πολυεπίπεδη ενημέρωση για τις τελευταίες εξελίξεις στη σύγχρονη Ιατρική τόσο των νέων όσο και των παλαιοτέρων μελών της ιατρικής κοινότητας, με γνώμονα ότι η συνεχής πληροφόρηση και επιμόρφωση αποτελεί μια αναγκαιότητα στην εποχή μας.

Το νέο πρόγραμμα καλύπτει 34 θεματικές ενότητες και μοριοδοτείται από τον Π.Ι.Σ. με 68 μόρια Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης (CME-CPD credits), σύμφωνα με τα κριτήρια EACCME-UEMS, αναβαθμίζοντας σημαντικά το προσωπικό βιογραφικό και τα επιστημονικά προσόντα των συμμετεχόντων. Οι επιστημονικές εκδηλώσεις έχουν προγραμματισθεί να διεξάγονται κάθε Πέμπτη στο Αμφιθέατρο του νοσηλευτικού κέντρου (και ώρα 13.30 – 15.30), διευκολύνοντας και τον ετήσιο προγραμματισμό των ενδιαφερομένων για τη συστηματική παρακολούθησή τους.

Επισημαίνεται ότι για την εξασφάλιση των μορίων είναι υποχρεωτική η εγγραφή στο πρόγραμμα και η παρακολούθηση τουλάχιστον του 80% των θεματικών ενοτήτων που καλύπτουν την ακαδημαϊκή περίοδο. Το πρόγραμμα, το οποίο καλύπτει σχεδόν όλα τα πεδία της ιατρικής και των παρεχόμενων ιατρικών υπηρεσιών και εξελίξεων της εποχής μας, απευθύνεται σε ιατρούς όλων των ειδικοτήτων και βαθμίδων εκπαίδευσης (ειδικευμένοι και ειδικευόμενοι ιατροί, μεταπτυχιακοί φοιτητές κ.ά.), αλλά και σε όλους τους εμπλεκόμενους και απασχολούμενους στον τομέα της υγείας.

Για εγγραφές και περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στη Γραμματεία του Επιστημονικού Προγράμματος (από Δευτέρα έως Παρασκευή και ώρες 10.00 - 14.00). 

Υπεύθυνη Γραμματείας Επιστημονικού Προγράμματος κα Χρυσούλα Καϊτατζή, τηλ.: 210 6972189, fax: 210 6979143, e-mail: scientific.education@dunant.gr

  • 03/10/2019 - 18/06/2020
  • Αμφιθέατρο Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center
  • Λ. Μεσογείων 107 , 11526 Αθήνα
  • 2106972189

     

       

    Πέμπτη 3/10/2019 13:30-15:30

    Ο ρόλος των κανναβινοειδών στην κλινική πράξη

    α. Βιομηχανική, κλωστική και φαρμακευτική κάνναβη:πώς διαφοροποιούνται μεταξύ τους και ποια έχει θέση στο φαρμακείο
    - Χρυσούλα Καραναστάση 
    β. Χρήση της κανναβιδιόλης στην αντιμετώπιση χρόνιων νευρολογικών παθήσεων - Δήμητρα Παπαδημητρίου.
    γ. Η θέση της ομοσπονδίας των ευρωπαϊκών εταιριών πόνου  για τη χρήση των κανναβινοειδών στη θεραπεία του χρόνιου πόνου - Σοφία Πουλοπούλου

    Συντονίστρια: Φωτεινή Ντάνου
       

    Πέμπτη 10/10/2019 13:30-15:30

    Καρκίνος του μαστού

    α. Κληρονομικός καρκίνος του μαστού - Φλωρεντία Φωστήρα
    β. Τι νεότερο στην ακτινοθεραπεία στον καρκίνο του μαστού- Γεώργιος Κριτσέλης
    γ. Ακτινολογικός αλγόριθμος - Ηρώ Μουχτούρη

    Συντονιστές: Άννα Γιαννοπούλου, Απόστολος Μπακογιάννης
       

    Πέμπτη 17/10/2019 13:30-15:30

     

    Σύγχρονες απεικονιστικοί μέθοδοι
    α. Μονήρης όζος πνεύμονος - Ειρήνη Μπιλιαρά
    β. Χρήση σκιαγραφικών ουσιών στην Υπερηχοτομογραφία- Βασίλειος Ουρανός
    γ. Επεμβατική ακτινολογία και αιμοκάθαρση - Απόστολος Δαλακίδης

    Συντονιστές: Ευστράτιος Γεωργιάδης, Βασίλειος Παπαδόπουλος, Θωμάς Βραχλιώτης

       

    Πέμπτη 24/10/2019 13:30-15:30

    Νεφρική νόσος και 3η ηλικία
    α. Χρόνια Νεφρική Νόσος Ι-ΙV στην 3η ηλικία Αθηνά Δράκου
    β. Αιμοκάθαρση στην 3η ηλικία - Ελένη Τριάντου
    γ. Παθολογία ουροποιητικού στην 3η ηλικία από τη σκοπιά του Παθολόγου - Αναστασία Κουτσούρη

    Συντονιστής: Σπυρίδων Μουτάφης

       

    Πέμπτη 31/10/2019 13:30 -15:30

    Σύγχρονες εξελίξεις στην αντιμετώπιση των βαλβιδοπαθειών
    α. Χειρουργικές επεμβάσεις μιτροειδούς - Δημήτριος Νίκας
    β. Διαδερμικές επεμβάσεις μιτροειδούς - Γρηγόριος Παυλίδης
    γ. Χειρουργικές επεμβάσεις αορτικής βαλβίδας - Σωτήριος Πράπας
    δ. Διακαθετηριακές επεμβάσεις αορτικής βαλβίδας (TAVI) - Βάιος Τζίφος

    Συντονιστές: Γεώργιος Ανδρικόπουλος, Ηλίας Τσούγκος

       

    Πέμπτη 7/11/2019 13:30 -15:30

    Μεταγγίσεις - Διαταραχές πήξης

    α. Διαχείριση μεταγγίσεων - Κωνσταντίνος Σταμούλης
    β. Εκτίμηση αιμορραγικής διάθεσης - Αικατερίνη Κούτση
    γ. Διερεύνηση θρομβοφιλίας - Φανή Καλαλά

    Συντονιστές: Ελισάβετ - Χριστίνα Βερβεσού, Γεώργιος Αναγνώστου, Αλίκη Μανιάτη

       

    Πέμπτη 14/11/2019 13:30 -15:30

    Πολλαπλή Σκλήρυνση

    α. Επιδημιολογία και προδιαθεσικοί παράγοντες στην Πολλαπλή Σκλήρυνση - Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
    β. Παθοφυσιολογία και σύγχρονες θεραπευτικές προσεγγίσεις στην Πολλαπλή Σκλήρυνση - Δήμητρα Παπαδημητρίου
    γ. Η MRI στην MS - Πότε η MRI επιβεβαιώνει την MS και πότε την αμφισβητεί - Ειρήνη Μπιλιαρά
    δ. Συνοσηρότητα στην Πολλαπλή Σκλήρυνση
    - Αντώνιος Δημητρακόπουλος

    Συντονιστές: Αλέξανδρος Παπαδημητρίου, Ευστράτιος Γεωργιάδης

       

    Πέμπτη 21/11/2019 13:30 -15:30

    Βιταμίνη D: Μύθοι και πραγματικότητα
    α. Παθοφυσιολογία βιταμίνης D - Νικόλαος Μαρκέτος
    β. Οστικές δράσεις βιταμίνης D - Κωνσταντίνος Σαρόπουλος
    γ. Εξωσκελετικές δράσεις βιταμίνης D - Κωνσταντίνα Κούρου
    δ. Παρουσίαση περιστατικού - Τροβάς Γεώργιος

    Συντονιστές: Γεώργιος Πιαδίτης, Δημήτριος Ιωακειμίδης

       

    Πέμπτη 28/11/2019 13:30 -15:30

    Εντερικό μικροβίωμα - Από την θεωρία στην πράξη

    α. Μικροβίωμα και εντερικές νόσοι - Παντελής Καρατζάς
    β. Μικροβίωμα και εξωεντερικές νόσοι - Εμμανουήλ Συμβουλάκης
    γ. Προβιοτικά/Πρεβιοτικά/Συμβιοτικά - Γεώργιος Αναγνωστόπουλος
    δ. Μεταμόσχευση κοπράνων - Παρασκευή Φυτίλη

    Συντονιστές: Αντώνιος Δημητρακόπουλος, Βασιλική Πιτυρίγκα

       

    Πέμπτη 5/12/2019 13:30 -15:30

    Όγκοι κάτω τριτημορίου ορθού

    α. Ακτινοθεραπεία: πριν ή μετά το χειρουργείο; - Ξενοφών Βακάλης
    β. Συστηματική χημειοθεραπεία - Ιωάννης - Ισίδωρος Βαρθαλίτης
    γ. Χειρουργική αντιμετώπιση: Διαπρωκτικά ή διακοιλιακά; - Μάριος Παπούδος

    Συντονιστές: Διονύσιος Βώρος, Ηλίας - Δημήτριος Καφετζής

       

    Πέμπτη 12/12/2019 13:30 -15:30

    Ανοσοκατασταλμένος ασθενής

    α. Ανοσοκατασταλτικά φάρμακα - Γκόνη Γεωργία
    β. Λοιμώξεις στον ανοσοκατασταλμένο ασθενή - Αθηνά Σούρδη
    γ. Εμβόλια και ενδείξεις χημειοπροφύλαξης στον ανοσοκατασταλμένο ασθενή - Ιωάννης Μπληζιώτης
    δ. Σακχαρώδης διαβήτης και κορτικοστεροειδή - Παναγιώτης Τσαπόγας

    Συντονιστές: Ματθαίος Φαλάγγας, Αντώνιος Δημητρακόπουλος

       

    Πέμπτη 19/12/2019 13:30 -15:30

    Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια
    α. Νεότερα δεδομένα στην θεραπεία των αποφρακτικών (ΧΑΠ - ΑΣΘΜΑ) νοσημάτων των πνευμόνων - Ιωάννης Κοκκονούζης
    β. Πνευμονικές εκδηλώσεις των κυριότερων αυτοάνοσων νοσημάτων.
    Θεραπευτικές προκλήσεις; - Μαρία Κόνογλου
    γ. Αυπνία στην Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια - Χαράλαμπος Μερμίγκης

    Συντονιστές: Νικόλαος Τζόγκας, Σιμόνα Βιρτζίλι

       

    Πέμπτη 9/1/2020 13:30 -15:30

    Σαρκοπενία

    α. Σύγχρονος ορισμός (αναθεωρημένα κριτήρια EWGSOP), διάγνωση - Αναστασία Κουτσούρη
    β. Επιπτώσεις της σαρκοπενίας στους ηλικιωμένους - Γεώργιος Σούλης
    γ. Σαρκοπενική παχυσαρκία στον σακχαρώδη διαβήτη - Ελένη Πέτσιου δ. Διατροφή και σαρκοπενία - Κωνσταντίνα Αντωνίου

    Συντονιστές: Αναστασία Κουτσούρη, Ιωάννης Διονυσιώτης
       

    Πέμπτη 16/1/2020 13:30 -15:30

    Εξελίξεις στην αρρυθμία για τον μη αρρυθμιολόγο
    α. Πότε πρέπει να ψάξω για την κολπική μαρμαρυγή - Αλέξανδρος Συκιώτης
    β. Αντιμετώπιση της κολπικής μαρμαρυγής - Σωκράτης Παστρωμάς
    γ. Οι τεχνολογικές εξελίξεις αλλάζουν άρδην την αντιμετώπιση των αρρυθμιών από τον κλινικό γιατρό. Πως πρέπει να τον χρησιμοποιώ;
    - Γεώργιος Ανδρικόπουλος

    Συντονιστές: Γεώργιος Ανδρικόπουλος

       

    Πέμπτη 23/1/2020 13:30 -15:30

    Ογκολογικό Συμβούλιο: Ο ρόλος του στην αντιμετώπιση των ογκολογικών ασθενών
    α. Η ιατρική ευθύνη του Χειρουργού, του Παθολογοανατόμου και του Παθολόγου-Ογκολόγου
    - Διονύσιος Βώρος, Πετρούλα Αραπαντώνη - Δαδιώτη, Μαρία Σκόνδρα
    β. Νομική ευθύνη - Αριστοτέλης Χαραλαμπάκης
    γ. Αποτελεσματικότητα και προσδοκίες- Δημήτριος Πεκτασίδης, Αθανάσιος Πολυχρόνης

    Συντονιστές: Αθανάσιος Αναγνωστόπουλος, 
    Διονύσιος Βώρος, Πετρούλα Αραπαντώνη - Δαδιώτη 

       

    Πέμπτη 30/1/2020 13:30 -15:30

    Καρκίνος του προστάτη

    α. Ο ρόλος της πολυπαραμετρικής μαγνητικής προστάτη στην διάγνωση και παρακολούθηση στον καρκίνο του προστάτη - Ανδρέας Πετρολέκας
    β. Νεότερες απεικονιστικές τεχνικές στην διάγνωση και παρακολούθηση του καρκίνου του προστάτη - Ιωάννης Κούτσικος
    γ. Σε ποιους ασθενείς υπερτερεί η ριζική προστατεκτομή έναντι της ριζικής ακτινοθεραπείας του καρκίνου του προστάτη- Παρασκευάς Σιδηρόπουλος
    δ. Θεραπεία ευνουχοάντοχου καρκίνου του προστάτη - Μαρία Λύκκα

    Συντονιστές: Ευστράτιος Γεωργιάδης, Δημήτριος Πεκτασίδης

       

    Πέμπτη 6/2/2020 13:30 -15:30

    Παθήσεις μέσου ωτός
    α. Προεγχειρητική ακοολογική εκτίμηση της χρόνιας μέσης ωτίτιδας - Ελπίδα Πάσσου
    β. Ενδοκροταφικές και ενδοκρανιακές επιπλοκές της χρόνιας μέσης ωτίτιδας - Ευστάθιος-Δημοσθένης Ανδριανόπουλος
    γ. Τραχηλικές και ενδοκρανιακές επιπλοκές των παραρρινοκολπίτιδων - Στυλιανός Αρχοντάκης

    Συντονιστής: Γεώργιος Παπάζογλου

       

    Πέμπτη 13/2/2020 13:30 -15:30

    ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ

       

    Πέμπτη 20/2/2020 13:30 -15:30

    Σύγχρονα Αγγειοχειρουργικά θέματα

    α. Ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής: Ποια τα δεδομένα στην αντιμετώπιση του - Αναστάσιος Χρονόπουλος
    β. Οίδημα: Ένα καθημερινό σύμπτωμα - Κωνσταντίνος Κατσένης

    Συντονιστές: Λάμπρος Ζέλλος, Ιωάννης Κεχρής

       

    Πέμπτη 27/2/2020 13:30 -15:30

    Υπογονιμότητα, Ενδομητρίωση

    α. Νεότερες απόψεις για τον γυναικολογικό καρκίνο - Μαρία Φλασκασοβίτη
    β. Εγκυμοσύνη μετά από καρκίνο του μαστού - Αλεξάνδρα Τσιγγινού
    γ. Υπογονιμότητα, ένα σημαντικό ελληνικό πρόβλημα, τι είναι και πως αντιμετωπίζεται - Χαράλαμπος Γαλανόπουλος

    Συντονιστές: Λάμπρος Γιαννίκος, Μιχαήλ Μαυρουδής, Ευγενία Γαλανοπούλου - Θεοχάρη

       

    Πέμπτη 5/3/2020 13:30 -15:30

    ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ

       

    Πέμπτη 12/3/2020 13:30 -15:30

    Σύγχρονες κλινικές εφαρμογές πυρηνικής ιατρικής
    α. Στην Καρδιολογία - Κων/νος Αναγνωστόπουλος
    β. Στην Νευρολογία - Σταματία Γιουργουλή
    γ. Στην Ενδοκρινολογία - Ιωάννης Κούτσικος

    Συντονιστές: Ιωάννης Κούτσικος, Σάββας Τουμανίδης, Δήμητρα Παπαδημητρίου, Γεώργιος Πιαδίτης

    Live streaming - Ζωντανή αναμετάδοση εδώ

       

    Πέμπτη 19/3/2020 13:30 -15:30

    Θεραπευτική προσέγγιση σε σύνθετα προβλήματα καρδιακής ανεπάρκειας

    α. Καρδιακή ανεπάρκεια με διατηρημένο κλάσμα εξώθησης σε ασθενείς με σακχαρώδη διαβήτη και κολπική μαρμαρυγή - Σωκράτης Παστρωμάς
    β. Χρόνια νεφρική νόσος και καρδιακή ανεπάρκεια - Αθηνά Δράκου
    γ. Σύμπλοκη κοιλιακή ταχυκαρδία σε ασθενή με χαμηλό κλάσμα εξώθησης - Γεώργιος Ανδρικόπουλος

    Συντονιστής: Βάϊος Τζίφος

    Live streaming - Ζωντανή αναμετάδοση εδώ

       

    Πέμπτη 26/3/2020 13:30 -15:30

    Ανοσοθεραπεία στον καρκίνο

    α. Ανοσοθεραπεία σε ασθενείς με αυτοάνοσα νοσήματα-Νικόλαος Μαρκέτος
    β. Ανοσοθεραπεία σε ασθενείς με νεφρική ανεπάρκεια - Αθηνά Δράκου
    γ. Ανοσοθεραπεία στον ευάλωτο διαβητικό ασθενή-Παναγιώτης Τσαπόγας
    δ. Ανοσοθεραπεία σε ασθενείς με μεγάλο φορτίο νόσου σε κακή γενική κατάσταση - Γεώργιος Χατσίδης

    Συντονιστές: Ιωάννης - Ισίδωρος Βαρθαλίτης, Αθανάσιος Αναγνωστόπουλος

    Live streaming - Ζωντανή αναμετάδοση εδώ

       

    Πέμπτη 2/4/2020 13:30 -15:30

    Νεότερα θέματα στη Νευροχειρουργική

    α. Ανευρύσματα εγκεφάλου - Σπυρίδων Τζανής
    β. Minimal Invasive Surgery για διόρθωση κυφοσκολίωσης σε ασθενή με νόσο Parkinson - Ιωάννης Πολυθοδωράκης

    Συντονιστές: Ιωάννης Πολυθοδωράκης, Δήμητρα Παπαδημητρίου

    Live streaming - Ζωντανή αναμετάδοση εδώ

       

    Πέμπτη 9/4/2020 13:30 -15:30

    ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ

       

    Πέμπτη 30/4/2020 13:30 -15:30

    Λαπαροσκοπική προσέγγιση σε οξείς χειρουργικές παθήσεις
    α. Πεπτικό έλκος - Γεώργιος Αναστασόπουλος
    β. Οξεία σκωληκοειδίτιδα - Ελευθέριος Μαντωνάκης
    γ. Παθήσεις χοληφόρων - Νικόλαος Καλοχριστιανάκης
    δ. Ειλεός - Μάριος Παπούδος
    ε. Εκκολπωματίτιδα - Κωνσταντίνος Αλμπανόπουλος

    Συντονιστές: Κωνσταντίνος Αλμπανόπουλος, Μάριος Παπούδος
       

    Πέμπτη 7/5/2020 13:30 -15:30

    Ηπατολογία

    α. Μη αλκοολική στεατοηπατοπάθεια - Βασίλειος Παπαδημητρόπουλος
    β. Εθνική πολιτική για την ηπατίτιδα C, αρχές αντιμετώπισης - Ηλιάνα Μάνη
    γ. Αυτοάνοση ηπατίτιδα - Ελεάνα Γκαμπρέλα

    Συντονιστές: Αντώνιος Βασιλογιαννακόπουλος, Βασίλειος Παπαδημητρόπουλος

       

    Πέμπτη 14/5/2020 13:30 -15:30

    Σεξουαλική δυσλειτουργία

    α. Στυτική διαταραχή: Αίτια - Αναστάσιος Καλαντζής
    β. Στυτική διαταραχή: Θεραπεία - Θεόδωρος Μανούσακας
    γ. Δυσπαρευνία - Μαρία Φλασκασοβίτη
    δ. Ψυχολογική διαχείριση - Ευφροσύνη Παύλου

    Συντονιστές: Αναστάσιος Καλαντζής, Λάμπρος Γιαννίκος

       

    Πέμπτη 21/5/2020 13:30 -15:30

    Παρουσίαση ενδιαφερόντων Παθολογικών περιστατικών

    Συντονιστές: Αναστασία Κουτσούρη, Αντώνιος Βασιλογιαννακόπουλος, Αντώνιος Δημητρακόπουλος, Ματθαίος Φαλάγγας

       

    Πέμπτη 28/5/2020 13:30 -15:30

    Σακχαρώδης διαβήτης

    α. Αιτιολογική αντιμετώπιση της θεραπείας του σακχαρώδη διαβήτη- Ελένη Πέτσιου
    β. Συνυπάρχουσες μεταβολικές παθήσεις στον σακχαρώδη διαβήτη-  Αικατερίνη Τσέγκα
    γ. Αντιμετώπισης της αρτηριακής πίεσης στον σακχαρώδη διαβήτη - Πηνελόπη Κατσιβέλη, Γεώργιος Πιαδίτης

    Συντονιστής: Παναγιώτης Τσαπόγας, Γεώργιος Πιαδίτης

       

    Πέμπτη 4/6/2020 13:30 -15:30

    Παρουσίαση ενδιαφερόντων Χειρουργικών περιστατικών

    Συντονιστές: Μάριος Παπούδος, Κωνσταντίνος Αλμπανόπουλος, Διονύσιος Βώρος, Νικόλαος Μπερσής, Ηλίας - Δημήτριος Καφετζής, Κυριάκος Βαμβακίδης

       

    Πέμπτη 11/6/2020 13:30 -15:30

    Οπισθοπεριτοναϊκοί όγκοι

    α. Απεικονιστική προσέγγιση - Ευστράτιος Γεωργιάδης
    β. Χειρουργική αντιμετώπιση - Διονύσιος Βώρος
    γ. Συστηματική χημειοθεραπεία - Δημήτριος Πεκτασίδης
    δ. Ιστολογική κατάταξη - Πετρούλα Αραπαντώνη - Δαδιώτη

    Συντονιστές: Διονύσιος Βώρος, Γεώργιος Παπαδόπουλος

       

    Πέμπτη 18/6/2020 13:30 -15:30

    Εξελίξεις στη Θεραπευτική

    α. Λοιμώξεις - Ματθαίος Φαλάγγας
    β. Ρευματικά νοσήματα - Δαμιανή Παπαζήση
    γ. Υπερλιπιδαιμία - Νικόλαος Τριαρίδης

    Συντονιστές: Ματθαίος Φαλάγγας, Αναστασία Κουτσούρη

       
Download PDF

Μοριοδοτούμενο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα - Ακαδημαϊκή Περίοδος 2019 - 2020

Περισσότερες Εκπαιδεύσεις

1 /
Το Ερρίκος Ντυνάν αναζητά Παθολόγους και Γενικούς Ιατρούς για το ΤΕΠ & Εντατικολόγους για εφημερίες στη ΜΕΘ
Δείτε περισσότερα