Μοριοδοτούμενα σεμινάρια - Ακαδημαϊκή Περίοδος 2016 - 2017

Οργάνωση: Επιστημονική Επιτροπή, Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center

Με στόχο την ενημέρωση για τις τελευταίες εξελίξεις στην σύγχρονη ιατρική, συνεχίζεται για δεύτερη χρονιά το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center. Το Μοριοδοτούμενο Πρόγραμμα της Επιστημονικής Επιτροπής απευθύνεται σε ιατρούς όλων των ειδικοτήτων και βαθμίδων εκπαίδευσης (ειδικευμένοι ιατροί, ειδικευόμενοι ιατροί, μεταπτυχιακοί κ.α.) αλλά και σε όλους τους επαγγελματίες υγείας. Το πρόγραμμα μοριοδοτείται από τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο (Π.Ι.Σ.) με 64 μόρια Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης (CME – CPD credits) σύμφωνα με τα κριτήρια EACCME – UEMS. Για την εξασφάλιση των μορίων είναι υποχρεωτική η εγγραφή στο πρόγραμμα και η παρακολούθηση τουλάχιστον του 80% των θεματικών ενοτήτων που καλύπτουν κάθε την Ακαδημαϊκή περίοδο 2016 - 2017.

Πληροφορίες: κ. Βασιλοπούλου Ευαγγελία
Γραμματεία Επιστημονικού Μοριοδοτούμενου Προγράμματος ENHC & Β' Παθολογικού Τμήματος Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center

  • 29/09/2016 - 15/06/2017
  • Αμφιθέατρο Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center
  • Λ. Μεσογείων 107, 115 25, Αθήνα
  • 210 6972965-6 (fax:

Πρόγραμμα Επιστημονικών Εκδηλώσεων

    Πέμπτη 29/09/2016
    13:00 - 15:00

    Εμβόλια Ενηλίκων 
    Ομιλητές: Αθηνά Σούρδη - Συστάσεις του εθνικού προγράμματος εμβολιασμού
    Αντώνιος Βασιλογιαννακόπουλος - Νεότερα εμβόλια

    Συντονίστρια: Παναγιώτα Μόρφου
       
    Πέμπτη 06/10/2016
    13:00 - 15:00

    Θέματα ΩΡΛ
    Ομιλητές: Δημοσθένης Αβδριανόπουλος - Τραχηλικές διογκώσεις
    Άγγελος Καραγεωργόπουλος - Ενδοκρανιακές επιπλοκές παραρρινικολπίτιδας και μέσης ωτίτιδας

    Συντονιστής: Γεώργιος Παπάζογλου
       
    Πέμπτη 13/10/2016
    13:00 - 15:00

    Υπέρταση
    Ομιλητές: Γεώργιος Κουκούλης - Ενδοκρινική υπέρταση
    ∆ηµήτριος Καραντζάς - Guidelines αντιυπερτασικής αγωγής
    Σπύρος Μουτάφης - Ανθεκτική υπέρταση 

    Συντονιστής: Ηλίας Τσούγκος
       
    Πέμπτη 20/10/2016
    13:00 - 15:00

    ∆ιερεύνηση ∆υσλιπιδαιµίας
    Ομιλητές: Ιωάννης Σιαπκαράς - ∆ιερεύνηση δυσλιπιδαιµίας 
    Γεώργιος Ανδρικόπουλος - Θεραπευτικοί στόχοι 
    Αγγελική Ναλµπάντη - Λιπίδια και διατροφή

    Συντονιστής: Γεώργιος Κουκούλης
       
    Πέμπτη 03/11/2016
    13:00 - 15:00

    Atherosclerosisandlipoproteins
    Ομιλήτρια: Aino - Lisa Oukka - Καθηγήτρια Πανεπιστηµίου Oulu

    Συντονιστής: Αντώνιος Βασιλογιαννακόπουλος
       
    Πέμπτη 10/11/2016
    13:00 - 15:00

    ∆ιαβητικό πόδι
    Ομιλητές: Νικόλαος Παρασκευάς - Ισχαιµικό διαβητικό πόδι - ∆ιάγνωση και αντιµετώπιση 
    Αθανάσιος Μπαδέκας - Ο ρόλος του ορθοπεδικού στην οµάδα αντιµετώπισης 
    Έλενα Πέτσιου, Παναγιώτης Τσαπόγας - Ο ρόλος της ρύθµισης του διαβήτη 
    Αθηνά Σούρδη, Αντώνης Βασιλογιαννακόπουλος Ο ρόλος των λοιµωξιολόγων

    Συντονιστές: Αναστάσιος Χρονόπουλος – Γεώργιος Κουκούλης
       
    Πέμπτη 17/11/2016
    13:00 - 15:00

    Νεκρωτική Παγκρεατίτιδα
    Ομιλητές: Αφροδίτη Μπέτσου - Συντηρητική αντιµετώπιση 
    ∆ιονύσιος Βώρος - Ενδείξεις για επέµβαση 
    Μαρία Kυριαζή - Η ανοιχτή εγχείρηση 
    Γεώργιος Αναστασόπουλος - Minimally invasive επεµβάσεις

    Συντονιστής: ∆ιονύσιος Βώρος
       
    Πέμπτη 24/11/2016
    13:00 - 15:00

    Στρογγυλή τράπεζα - ΦΙΑΠ
    Ομιλητής - Συντονιστής:
    ∆ηµήτριος Εργελεντζής Εξωσωµατική θεραπεία µε συνδυασµένα κρουστικά 
    κύµατα για µυοσκελετικές και άλλες παθήσεις (combined – ESWT)
       
    Πέμπτη 01/12/2016
    13:00 - 15:00

    Ίκτερος
    Ομιλητές: Αναστασία Κουτσούρη - Από τη σκοπιά του Παθολόγου 
    Εµµανουήλ Συµβουλάκης - Από τη σκοπιά του Γαστρεντερολόγου 
    Θωµάς Βραχλιώτης - Από τη σκοπιά του Επεµβατικού Ακτινολόγου 
    Μάριος Παπούδος - Από τη σκοπιά του Χειρουργού

    Συντονιστής: Θεόδωρος Ροκκάς
       
    Πέμπτη 08/12/2016
    13:00 - 15:00

    Παχυσαρκία: η σύγχρονη µάστιγα
    Ομιλητές: Γεώργιος Κουκούλης - Συντηρητική αντιµετώπιση της παχυσαρκίας 
    Κωνσταντίνος Αλµπανόπουλος, Μαρία Νατούδη, - Χειρουργική αντιµετώπιση της παχυσαρκίας 
    Ελευθερία Μουστάκα - Το ψυχολογικό προφίλ των παχύσαρκων

    Συντονιστής: Εµµανουήλ Λέανδρος
       
    Τρίτη 13/12/2016
    13:00 - 15:00
    ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΕΚ∆ΗΛΩΣΗ ΑΛΚΜΑΙΩΝ 2
       
    Πέμπτη 15/12/2016
    13:00 - 15:00

    Σήψη
    Ομιλητές: Γεώργιος Αναγνωστούλης - Τι νεότερο στη σήψη 
    Ηλιάννα Παντελίδου - Θεραπευτικά διλήµµατα στη σήψη

    Συντονιστής: Γεώργιος Νάκος
       
    Πέμπτη 12/01/2017
    13:00 - 15:00

    Νευρολογία
    Ομιλητής:
    ∆ήµητρα Παπαδηµητρίου Νόσος Parkinson - τι νεότερο

    Συντονιστής: Αλέξανδρος Παπαδηµητρίου
       
    Πέμπτη 19/01/2017
    13:00 - 15:00

    Φλεγµονώδεις νόσοι του εντέρου
    Ομιλητές: Θεόδωρος Ροκκάς - Από τη σκοπιά του γαστρεντερολόγου 
    Νικόλαος Μπερσής - Από τη σκοπιά του χειρουργού

    Συντονιστές: Αφροδίτη Μπέτσου - Συµβουλάκης Εµµανουήλ
       
    Πέμπτη 26/01/2017
    13:00 - 15:00

    Οστεοπόρωση
    Ομιλητές: Γιούλη Παπαργύρη - Νεότερα δεδοµένα 
    Παναγιώτης Μυστίδης - ∆ιαχείριση στην πρωτοβάθµια περίθαλψη

    Συντονιστής: Αντώνιος Βασιλογιαννακόπουλος
       
    Πέμπτη 02/02/2017
    13:00 - 15:00

    Αιµατολογία
    Ομιλητές: Ελίνα Βερβεσού - Ερµηνεία της γενικής αίµατος 
    ∆έσποινα Γριµπαµπή - ∆ιερεύνηση λευκοπενίας 
    Βασιλική Μπάρτζη - Ταχύτητα καθιζήσεως

    Συντονίστρια: Αλίκη Μανιάτη
       
    Πέμπτη 09/02/2017
    13:00 - 15:00

    Ηπατικές µεταστάσεις και αντιµετώπιση
    Ομιλητές: Κωνσταντίνος Γεννατάς Από τη σκοπιά του Ογκολόγου 
    Θωµάς Βραχλιώτης - Από τη σκοπιά του Επεµβατικού Ακτινολόγου 
    Γ. Φραγκουλίδης - Από τη σκοπιά του Χειρουργού

    Συντονιστής: ∆ιονύσιος Βώρος
       
    Πέμπτη 16/02/2017
    13:00 - 15:00

    Χρόνια νεφρική νόσος
    Ομιλητής: Ελένη Τριάντου - Επίπτωση στο γενικό πληθυσµό και πότε 
    πρέπει να παραπέµπεται ο ασθενής στον Νεφρολόγο
       
    Πέμπτη 23/02/2017
    13:00 - 15:00

    Η κλινική επεµβατική ακτινολογία στην ογκολογία. 
    Από την διάγνωση στην θεραπεία
    Ομιλητές: Θωµάς Βραχλιώτης Βασίλειος Παπαδόπουλος 
    Ζωή Αθανασοπούλου Ειρήνη Μπιλιαρά


    Συντονιστής: Κυριάκος Στριγγάρης
       
    Πέμπτη 02/03/2017
    13:00 - 15:00

    Ακράτεια ούρων
    Ομιλητές: Ευθύµιος Τρίµµης - Ταξινόµηση, ∆ιάγνωση 
    Ανδρέας Πετρολέκας - Συντηρητική αντιµετώπιση ακράτειας 
    Παρασκευάς Σιδηρόπουλος - Νεότερες τεχνικές

    Συντονιστής: Φραγκίσκος Σοφράς
       
    Πέμπτη 09/03/2017
    13:00 - 15:00

    Αναισθησιολογία
    Ομιλητές: Φωτεινή Ντάνου - Παράµετροι αναισθησίας που επηρεάζουν 
    την έκβαση του χειρουργικού ασθενούς

    Συντονιστής:
     Αφροδίτη Μπέτσου
       
    Πέμπτη 16/03/2017
    13:00 - 15:00

    Λιθίαση ουροποιητικού - τρόποι αντιµετώπισης
    Ομιλητές: Ιωάννης Χριστοφής ∆ηµήτριος Σταϊος

    Συντονιστής: Φραγκίσκος Σοφράς
       
    Πέμπτη 23/03/2017
    13:00 - 15:00

    Παρηγορητική Ιατρική - Παρηγορητικές αποφάσεις 
    στο τέλος της ζωής
    Ομιλητές: Γεώργιος Αναγνωστόπουλος - Από τη σκοπιά του Ογκολόγου 
    Μάγδα Ποριώτη - Η άρση του πόνου 
    Νικόλαος Κοκλάνης - Ανακοίνωση της διάγνωσης από ψυχιατρικής πλευράς

    Συντονιστής: Αντώνιος ∆ηµητρακόπουλος
       
    Πέμπτη 30/03/2017
    13:00 - 15:00

    Καρκίνος του µαστού
    Ομιλητές: Άννα Γιαννοπούλου - Παθολογική ψηλάφηση µαστού 
    Αθανάσιος Πολυχρόνης - Καρκίνος του µαστού - αντιµετώπιση

    Συντονιστής: Αθανάσιος Πολυχρόνης
       
    Πέμπτη 06/04/2017
    13:00 - 15:00

    Οικονοµικά της υγείας
    Ομιλητές: Κυριάκος Σουλιώτης - (Καθηγητής Υγείας Πανεπιστηµίου Πελοποννήσου) 
    Επιπτώσεις της οικονοµικής κρίσης στην άσκηση της ιατρικής σήµερα

    Συντονιστής: Αντώνης Βασιλογιαννακόπουλος
       
    Πέμπτη 27/04/2017
    13:00 - 15:00

    Αυξηµένο PSA - Αντιµετώπιση
    Ομιλητές: Αναστάσιος Καλαντζής Λουκάς Στενός

    Συντονιστής: Σπύρος Γκούβαλης
       
    Πέμπτη 04/05/2017
    13:00 - 15:00

    Παθήσεις που σχετίζονται µε τη βαρηκοΐα
    Οµιλήτρια: Ελπίδα Πάσσου 

    Συντονιστής: Γεώργιος Παπάζογλου
       
    Πέμπτη 11/05/2017
    13:00 - 15:00

    Μιτοχονδριακά πολυσυστηµατικά νοσήµατα
    Οµιλητής: Αλέξανδρος Παπαδηµητρίου 

    Συντονιστής: Θωµάς Βραχλιώτης
       
    Πέμπτη 18/05/2017
    13:00 - 15:00

    Παθολογία γυναικείου γεννητικού συστήµατος
    Ομιλητές: Μιχάλης Μαυρουδής - ∆υσπαρεύνεια 
    Μαρία Φλασκασοβίτη - Ενδοµητρίωση 
    Λάµπρος Γιαννίκος - Υπογονιµότητα στη γυναίκα

    Συντονιστής: Λάµπρος Γιαννίκος
       
    Πέμπτη 25/05/2017
    13:00 - 15:00

    Τι νεότερο στην Πνευµονολογία
    Ομιλητές: Γεώργιος Βαρουχάκης - Λειτουργικός έλεγχος αναπνοής 
    Χαράλαµπος Μερµήγκης - Σύνδροµο άπνοιας - υπόπνοιας 
    Νικόλαος Τσόγκας - Αιµόπτυση - Από την διερεύνηση στην αντιµετώπιση

    Συντονιστής: Γεώργιος Νάκος
       
    Πέμπτη 02/06/2017
    13:00 - 15:00

    ARDS (Σύνδροµο Οξείας Αναπνευστικής ∆υσχέρειας)
    Οµιλητές: Γεώργιος Νάκος Γεώργιος Βαρουχάκης 

    Συντονιστής: Λάµπρος Ζέλλος
       
    Πέμπτη 09/06/2017
    13:00 - 15:00

    Πρωτοποριακή µέθοδος Υστεροσαλπιγγογραφίας ∆υσχέρειας)
    Οµιλητής: ∆.Α. Κελέκης 

    Συντονιστής: Λάµπρος Γιαννίκος - Θωµάς Βραχλιώτης
       
    Πέμπτη 15/06/2017
    13:00 - 15:00

    Οι νεότερες εξελίξεις στην αισθητική και επανορθωτική χειρουργική
    Οµιλητές: Ιωάννης Μπίτζος Λουϊζα Μιχαλάκη 

    Συντονίστρια: Αφροδίτη Μπέτσου
Download PDF

Μοριοδοτούμενα σεμινάρια Ακαδημαϊκή Περίοδος 2016-17 Πρόγραμμα

Περισσότερες Εκπαιδεύσεις

1 /
Το Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center αναζητά ιατρούς Γενικούς Χειρουργούς
Δείτε περισσότερα