Μοριοδοτούμενο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα

Με στόχο την ενημέρωση για τις τελευταίες εξελίξεις στην σύγχρονη ιατρική, συνεχίζεται για τρίτη χρονιά το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center. Η Επιστημονική Επιτροπή του ENHC μετά την μεγάλη αποδοχή που είχαν οι εκδηλώσεις των προηγούμενων ετών, κατάρτισε και υλοποιεί ένα πρόγραμμα με ακόμα πιο φιλόδοξο και ευρύ περιεχόμενο. Νέα και παλαιότερα μέλη της Ιατρικής κοινότητας θα εκθέσουν τις απόψεις τους στα περισσότερα γνωστικά αντικείμενα της Ιατρικής. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε ιατρούς όλων των ειδικοτήτων και βαθμίδων εκπαίδευσης ειδικευμένοι ιατροί, ειδικευόμενοι ιατροί, μεταπτυχιακοί κ.α.) αλλά και σε όλους τους επαγγελματίες υγείας. Το πρόγραμμα μοριοδοτείται από τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο (Π.Ι.Σ.) με 66 μόρια Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης (CME - CPD credits) σύμφωνα με τα κριτήρια EACCME-UEMS. Για την εξασφάλιση των μορίων είναι υποχρεωτική η εγγραφή στο πρόγραμμα και η παρακολούθηση τουλάχιστον του 80% των θεματικών ενοτήτων που καλύπτουν την ακαδημαϊκή περίοδο.
Η παρακολούθηση του Εκπαιδευτικού Προγράμματος είναι δωρεάν.


Εγγραφές & πληροφορίες:
Γραμματεία Επιστημονικού Προγράμματος ΕΝΗC (κα Έβελυν Βασιλοπούλου), 
τηλ. 2106972965, e-mail: scientific.education@dunant.gr



                                                                                                                                

Πρόγραμμα Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης 2017-2018 


ΠΕΜΠΤΗ
28/9/2017
13:00 – 15:00
Νόσοι Θυρεοειδούς
Όζος θυρεοειδούς - προσπέλαση – Γεώργιος Κουκούλης
Χειρουργική θυρεοειδούς – Στέλιος Αρχοντάκης
Μετεγχειρητικές επιπλοκές – ‘Άγγελος Καραγεωργόπουλος
Συντονιστές: Γεώργιος Παπάζογλου – Γεώργιος Κουκούλης
   
ΠΕΜΠΤΗ
5/10/2017
13:00 – 15:00
Ενδονοσοκομειακές Λοιμώξεις και αντιμετώπιση
α. Βέλτιστη χρήση αντιβιοτικών στην εποχή των πολυανθεκτικών μικροβίων –
Ματθαίος Φαλάγγας
β. Μηχανισμοί αντοχής – Αθηνά Σούρδη
γ. Μύκητες και αντιμυκητιασική αγωγή – Αντώνης Βασιλογιαννακόπουλος
Συντονιστές: Πιτυρίγκα Βασιλική – Ισίδωρος Βαρθαλίτης
 
   
ΠΕΜΠΤΗ
12/10/2017
13:00 – 15:00

 
Καρδιολογία – Στεφανιαία Νόσος
α. Η σημασία του προ εγχειρητικού ελέγχου - Περικλής Παπαβασιλόπουλος
β. Οξέα στεφανιαία σύνδρομα χωρίς ανάσπαση ST– Δημήτριος Καρατζάς
γ. Αγγειοπλαστική στελέχους νεότερα δεδομένα – Δημήτριος Δαμάσκος
δ. Από την Κ/Χ και την Καρδιολογία στο Heart Team – Σωτήριος Πράπας
Συντονιστές: Δημήτριος Καρατζάς - Σωτήριος Πράπας
   
ΠΕΜΠΤΗ
19/10/2017
13:00 – 15:00

 
Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση
α. Συντηρητική vs Ενδοσκοπική vs Χειρουργική θεραπεία – Εμμανουήλ
Συμβουλάκης
β. Η σημασία της Έλικοβακτηριδιακής λοίμωξης – Θεόδωρος Ροκκάς
Συντονιστές: Διονύσιος Βώρος – Αφροδίτη Μπέτσου

   
ΠΕΜΠΤΗ
26/10/2017
13:00 – 15:00

 
Καρκίνος Μαστού
α. Νεότερα στην Ακτινοθεραπεία για τον Καρκίνο του Μαστού –Ξ. Βακάλης.
β. Η Γενετική στον Καρκίνο του Μαστού- Κωνσταντίνος Γεννατάς
γ. Η θέση της Μαγνητικής Μαστογραφίας στις παθήσεις του Μαστού-
Βασίλης Παπαδόπουλος
δ. Πλαστική αποκατάσταση μαστού – Ιωάννης Μπίτζος
Συντονιστής: Αθανάσιος Πολυχρόνης
   
ΠΕΜΠΤΗ
2/11/2017
13:00 – 15:00

 
Φροντίδα ασθενών τελικού σταδίου
α. Διαχείριση πόνου – Χρυσούλα Καραναστάση
β. Υποστήριξη της θρέψης – Γεώργιος Αναγνωστούλης
γ. Διαχείριση του τελικού ασθενούς , των συγγενών και φροντιστών του –
Γεώργιος Καραμπουτάκης
Συντονιστές: Γεώργιος Αναγνωστούλης – Χρυσούλα Καραναστάση
   
ΠΕΜΠΤΗ
9/11/2017
13:00 – 15:00

 
Σακχαρώδης Διαβήτης – Μεταβολικό σύνδρομο
α. Μεταβολικό σύνδρομο 2017 – Παναγιώτης Τσαπόγας
β. Αλγόριθμος θεραπείας ΣΔ τύπου ΙΙ – Έλενα Πέτσιου
γ. Διαβητική δυσλιπιδαιμία – Παναγιώτα Τράκα
δ. Χειρουργική Θεραπεία ΣΔ : Κώστας Αλμπανόπουλος (υπέρ) - Γεώργιος
Κουκούλης (κατά)
Συντονιστές: Εμμανουήλ Λέανδρος – Παναγιώτης Τσαπόγας
   
ΠΕΜΠΤΗ
16/11/2017
13:00 – 15:00

 
Υπέρταση
α. Διάγνωση – Τζανογιώργης Ιωάννης
β. Guidelines αντιυπετασικής αγωγής – Έφη Νασοθύμιου
γ. Υπέρταση και νεφρική νόσος – Σπύρος Μουτάφης
δ. Δευτεροπαθής υπέρταση – Γεώργιος Κουκούλης
Συντονιστές: Αντώνης Βασιλογιαννακόπουλος – Ηλίας Τσούγκος
   
ΠΕΜΠΤΗ
23/11/2017
13:00 – 15:00

 
Λαπαροσκοπική χειρουργική στον καρκίνο του παχέως εντέρου
α. ERAS protocols – Μαρία Νατούδη
β. Προεγχειρητική σταδιοποίηση καρκίνου του ορθού – Ειρήνη Μπιλιαρά
γ. Δεδομένα τυχαιοποιημένων μελετών ανοιχτών vs λαπαροσκοπική κολεκτομή –
Λευτέρης Μαντωνάκης
δ. Λαπαροσκοπική κολεκτομή – Κώστας Αλμπανόπουλος
ε. Γκρίζες περιοχές στο πρώιμο ορθοκολικό καρκίνο – Μαρία Λύκκα
Συντονιστές: Εμμανουήλ Λέανδρος – Δημήτριος Πεκτασίδης
   
ΠΕΜΠΤΗ
30/11/2017
13:00 – 15:00

 
Αγγειίτιδες
α. Οι Αγγειίτιδες από την σκοπιά του παθολόγου – Μαντώ Βασιλοπούλου
β. Οι Αγγειίτιδες και νεφρική νόσος – Σπύρος Μουτάφης
γ. Θεραπευτικές παρεμβάσεις στις αγγειίτιδες – Δημήτριος Ιωακειμίδης
Συντονιστές: Σπύρος Μουτάφης – Δημήτριος Ιωακειμίδης
   
ΠΕΜΠΤΗ
7/12/2017
13:00 – 15:00

Τι νεότερο στη Πνευμονολογία
α. Πνευμονική εμβολή – Κωνσταντίνος Χατζησταύρου
β. Οξεία αναπνευστική ανεπάρκεια – Γεώργιος Βαρουχάκης
γ. Μονήρης όζος πνεύμονος - Γεώργιος Λαουτίδης
δ. Η video θωρακοσκοπική χειρουργική (VATS) στην αντιμετώπιση ενδοθωρακικής παθολογίας – Λάμπρος Ζέλλος
Συντονιστές: Ματθαίος Φαλάγγας - Κωνσταντίνος Χατζησταύρου
   
ΠΕΜΠΤΗ
12/12/2017
13:00 – 15:00

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΛΚΜΑΙΩΝ
   
ΠΕΜΠΤΗ
14/12/2017
13:00 – 15:00

Νόσοι του ορθού
α. Πρόπτωση ορθού – Αναστασόπουλος
β. Αιμορροϊδοπάθεια , νεότερη θεραπευτική προσέγγιση σε μια παλαιά νόσο – Νικόλαος Μπερσής
γ. Trans anal endoscopic microsurgery. Ιστορική αναδρομή , περιγραφή και ενδείξεις. – Ηλίας Αναστασόπουλος
δ. Ca ορθού – Διονύσιος Βώρος
Συντονιστές: Διονύσιος Βώρος – Νικόλαος Μπερσής
   
ΠΕΜΠΤΗ
11/1/2018
13:00 – 15:00

Ερευνητικό βήμα – Διατριβές
Θα παρουσιαστούν πέντε (5) διατριβές νέων ιατρών
Συντονιστής: Αντώνης Βασιλογιαννακόπουλος
   
ΠΕΜΠΤΗ
18/1/2018
13:00 – 15:00

Γονιδιακή θεραπεία
Γονιδιακή θεραπεία εξελίξεις και θεραπείες – Αλίκη Μανιάτη
Συντονιστής: Ελίνα Βερβεσού
   
ΠΕΜΠΤΗ
25/1/2018
13:00 – 15:00

Πυρετός και νόσος
α. Πυρετός: μηχανισμοί και σημασία – Αθηνά Σούρδη
β. Αυτοφλεγμονώδη νοσήματα – Αντώνης Δημητρακόπουλος
Συντονιστές: Αντώνης Δημητρακόπουλος – Ματθαίος Φαλάγγας
   
ΠΕΜΠΤΗ
1/2/2018
13:00 – 15:00

Νεότερες και κλασικές μέθοδοι στη μικροβιολογία
α. Νεότερες και κλασικές μέθοδοι στη μικροβιολογία – Βασιλική Πιτυρίγκα
Συντονιστές: Αντώνης Βασιλογιαννακόπουλος - Ματθαίος Φαλάγγας
   
ΠΕΜΠΤΗ
8/2/2018
13:00 – 15:00

Προληπτική Ιατρική
α. Ιατρική της τρίτης ηλικίας – Αναστασία Κουτσούρη
β. Εμβόλια ενηλίκων – Ηλιάνα Παντελίδου
γ. Σακχαρώδης διαβήτης – δυσλιπιδαιμία – πόσο επιθετικοί πρέπει να είμαστε – Παναγιώτης Τσαπόγας
Συντονιστές: Αναστασία Κουτσούρη – Αντώνης Βασιλογιαννακόπουλος
   
ΠΕΜΠΤΗ
15/2/2018
13:00 – 15:00

Ορθοπεδική
α. Παραμορφώσεις άκρου ποδός νεότερα δεδομένα στη θεραπευτική αντιμετώπιση – Αθανάσιος Μπαδέκας
β. Επίμονο άλγος ώμου. Αιτιολογία αντιμετώπισης – Νικόλαος Τζινιέρης
γ. Ελάχιστα επεμβατική θεραπεία Νευροπαθητικού πόνου – Λεμονής Αργύρης – Θεοχάρης – Ζαφείρης Νικόλαος
Συντονιστές: Ζώης Σταύρου – Γεώργιος Γεωργίου
   
ΠΕΜΠΤΗ
22/2/2018
13:00 – 15:00

Κυτταρομετρία Ροής
α. Η κυτταρομετρία ροής στην Αιματολογία – Δέσποινα Γριμπαμπή
β. Μελέτη Β/Κ εκπλύματος – Νικόλαος Τζόγκας
Συντονιστές: Κωνσταντίνος Χατζησταύρου – Αικατερίνη Ψαρρά
   
ΠΕΜΠΤΗ
1/3/2018
13:00 – 15:00

Καρδιακή ανεπάρκεια νεότερες εξελίξεις και συνοσηρότητες
α. Guidelines στη διάγνωση και αντιμετώπιση Κ.Α. – Ηλίας Τσούγκος
β. Ανεπάρκεια οργάνων και Κ.Α. - Δημήτριος Καρατζάς
γ. Απεικόνιση στην Κ.Α. – Στρατής Παναγάκος δ. Θεραπεία τελικού σταδίου και Κ.Α. - Πέτρος Σφυράκης
Συντονιστές: Αντώνης Βασιλογιαννακόπουλος – Αντώνης Δημητρακόπουλος – Ηλίας Τσούγκος
   
ΠΕΜΠΤΗ
8/3/2018
13:00 – 15:00

Αγγειοχειρουργικά θέματα
α. Ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής διάγνωση και θεραπεία – Νικόλαος Παρασκευάς
β. Ανεύρυσμα Θωρακικής αορτής διάγνωση και θεραπεία – Σωτήριος Πράπας
Συντονιστές: Αφροδίτη Μπέτσου – Αναστάσιος Χρονόπουλος
   
ΠΕΜΠΤΗ
15/3/2018
13:00 – 15:00

Περιεγχειρητική διαχείριση αίματος
Εισαγωγή: Φωτεινή Ντάνου
α. Προεγχειρητική αναιμία – Ευρίκλεια Θεοχάρη
β. Στρατηγικές μείωσης της διεγχειρητικής απώλειας αίματος – Δημήτριος Ροζάκης
γ. Στρατηγική μεταγγίσεων: περιορισμένη ή ελεύθερη – Παναγιώτα Νιφοροπούλου
δ. Συστηματική αντιμετώπιση μεγάλης αιμορραγίας – Αικατερίνη Παγωνίδου
Συντονιστές: Φωτεινή Ντάνου – Αλίκη Μανιάτη
   
ΠΕΜΠΤΗ
22/3/2018
13:00 – 15:00

Η ακτινολογία σήμερα
α. Επείγουσα Ακτινολογία – Θωμάς Βραχλιώτης
β. State of the art – Απεικόνιση θώρακας, καρδιά – Βασίλης Παπαδόπουλος
γ. State of the art – Ήπαρ – Πάγκρεας – Ειρήνη Μπιλιαρά
δ. Επεμβατική ακτινολογία και Νευροακτινολογία – Θωμάς Βραχλιώτης
Συντονιστές: Κυριάκος Στριγγάρης – Θωμάς Βραχλιώτης
   
ΠΕΜΠΤΗ
29/3/2018
13:00 – 15:00

Διλήμματα στην ογκολογία
α. Ογκολογία και καρδιοτοξικότητα – Μαρία Σκόνδρα
β. Ανοσοθεραπεία– Ισίδωρος Βαρθαλίτης
γ. Στοχευμένη θεραπεία στο Ca πνεύνονα – Θανάσης Αναγνωστόπουλος
δ. Όγκοι τραχήλου – Θεόδωρος Μπούρχας
ε. Άγνωστη πρωτοπαθής εστία – Δημοσθένης Ανδριανόπουλος
Συντονιστές: Δημήτριος Πεκτασίδης – Γεώργιος Παπάζογλου
   
ΠΕΜΠΤΗ
19/4/2018
13:00 – 15:00

Θέματα ουρολογίας
α. Καλοήθης υπερπλασία του προστάτη. Διάγνωση και θεραπεία – Αναστάστιος Καλαντζής
β. Τι νεότερο στον καρκίνο του προστάτη – Πάρης Σιδηρόπουλος
γ. Αντιμετώπιση Λιθιάσεων ουροποιητικού – Ιωάννης Χριστοφής
δ. Καρκίνος Νεφρού – Χειρουργική αντιμετώπιση και στοχευμένη θεραπεία – Θεόδωρος Μανούσακας
ε. Στυτική δυσλειτουργία – Λουκάς Στενός
Συντονιστές: Ανδρέας Πετρολέκας - Θεόδωρος Μανούσακας
   
ΠΕΜΠΤΗ
3/5/2018
13:00 – 15:00

Νεότερες εξελίξεις: Παθολογία, Αιματολογία, Ογκολογία, Χειρουργική
α. Στην Ογκολογία - Θανάσης Αναγνωστόπουλος – Θεοχάρης Στρατής
β. Στην Παθολογία - Ματθαίος Φαλάγγας
γ. Στην Αιματολογία – Ελίνα Βερβεσού
δ. Στην Χειρουργική – Προγράμματα ταχείας ανάρρωσης – Μάριος Παπούδος
Συντονιστές: Θανάσης Αναγνωστόπουλος – Ισίδωρος Βαρθαλίτης
   
ΠΕΜΠΤΗ
10/5/2018
13:00 – 15:00
Εκφυλιστική νόσος σπονδυλικής στήλης
α. Οσφυαλγία – Αντιμετώπιση- Γεώργιος Γεωργίου
β. Χειρουργική αντιμετώπιση σπονδυλικής στήλης με μικρο-επεμβατική αποσυμπίεση σε υπερήλικες – Ιωάννης Πολυθεοδωράκης
γ. Χειρουργική σκολίωση σε ενήλικες – Βασίλειος Λυκομήτρος
Συντονιστές: Παναγιώτης Μυστίδης – Ιωάννης Πολυθεοδωράκης
   
ΠΕΜΠΤΗ
17/5/2018
13:00 – 15:00

Καρδιολογία , Βαλβιδοπάθεια, Αρρυθμίες
α. Χειρουργική θεραπεία βαλβιδοπαθειών – Δημήτριος Νίκας
β. Βαλβιδοπάθειες νεότερες κατευθυντήριες οδηγίες 2017 – Αθανάσιος Κολυβήρας
γ. Η υπερηχογραφία στις βαλβιδοπάθειες – Χρυσάνθη Τρίκκα
δ. Εξελίξεις στην θεραπεία αρρυθμιών – Γεώργιος Ανδρικόπουλος
Συντονιστές: Δημήτριος Νίκας – Βαϊος Τζίφος - Γεώργιος Ανδρικόπουλος
   
ΠΕΜΠΤΗ
24/5/2018
13:00 – 15:00

Ενδοκρινολογία
α. Σύνδρομα ΜΕΝ – Διάγνωση και αντιμετώπιση - Γεώργιος Κουκούλης
β. Τι νεότερο στην Ενδοκρινική Χειρουργική – Ηλίας Καφετζής
Συντονιστές: Γεώργιος Κουκούλης – Ηλίας Καφετζής
   
ΠΕΜΠΤΗ
31/5/2018
13:00 – 15:00
Οφθαλμικές παθήσεις
α. Οφθαλμολογικές παθήσεις για μη οφθαλμιάτρους - Γεώργιος Τσόλκας
β. Παθήσεις οφθαλμικού κόγχου – Ανδρέας Πατέλης
γ. Αναισθησία στην οφθαλμολογία - Μαρία Μπούσουλα
Συντονιστές: Αναστάσιος Καπετάνιος - Ντάνου Φωτεινή
   
ΠΕΜΠΤΗ
7/6/2018
13:00 – 15:00
Νευροχειρουργική - Νευρολογία
α. Άνοια – Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
β. Θεραπεία των αγγειακών παθήσεων εγκεφάλου (ανεύρυσμα και αρτηριοφλεβώδης δυσπλασία) – Σπύρος Τζανής
Συντονιστές: Αλέξανδρος Παπαδημητρίου - Σπύρος Τζανής
   
ΠΕΜΠΤΗ
14/6/2018
13:00 – 15:00

Ραδιοθεραπείες
α. Σταματία Γιουργουλή, Επιμελήτρια Πυρηνικής Ιατρικής
β. Δανιήλ Χατζηφωτιάδης, Επιστ. Υπεύθυνος Πυρηνικής Ιατρικής
Συντονιστής: Θωμάς Βραχλιώτης
   
ΠΕΜΠΤΗ
21/6/2018
13:00 – 15:00
Δέρμα και συνοσηρότητες
Α. Ψωρίαση – Αθανάσιος Παυλίδης
Β. Μελάνωμα Διάγνωση και θεραπεία – Προκοπία Βέρρα
Συντονιστές: Αντώνιος Βασιλογιαννακόπουλος – Αφροδίτη Μπέτσου