Μοριοδοτούμενο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα - Ακαδημαϊκή Περίοδος 2018 - 2019

Οργάνωση: Επιστημονική Επιτροπή, Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center

Ένα ολοκληρωμένο, υψηλού επιπέδου, εκπαιδευτικό πρόγραμμα, πιστοποιημένο και μοριοδοτούμενο από τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο (Π.Ι.Σ.), κατάρτισε και υλοποιεί για ακόμη μία χρονιά η Επιστημονική Επιτροπή του Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center, προσφέροντας πολύτιμα εφόδια σε ιατρούς, αλλά και σε κάθε απασχολούμενο στον τομέα της υγείας. Στόχος του πολυθεματικού εκπαιδευτικού προγράμματος για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19, είναι η πολυεπίπεδη ενημέρωση για τις τελευταίες εξελίξεις στη σύγχρονη Ιατρική τόσο των νέων όσο και των παλαιοτέρων μελών της ιατρικής κοινότητας, με γνώμονα ότι η συνεχής πληροφόρηση και επιμόρφωση αποτελεί μια αναγκαιότητα στην εποχή μας. Το νέο πρόγραμμα καλύπτει 35 θεματικές ενότητες και μοριοδοτείται από τον Π.Ι.Σ. με 70 μόρια Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης (CME-CPD credits), σύμφωνα με τα κριτήρια EACCME-UEMS. Για την εξασφάλιση των μορίων είναι υποχρεωτική η εγγραφή στο πρόγραμμα και η παρακολούθηση τουλάχιστον του 80% των θεματικών ενοτήτων που καλύπτουν την ακαδημαϊκή περίοδο.

Η παρακολούθηση του Εκπαιδευτικού Προγράμματος είναι δωρεάν.


Εγγραφές & πληροφορίες:

Γραμματεία Επιστημονικού Προγράμματος (κα Χρυσούλα Καϊτατζή), τηλ.: 210 6972189, fax: 210 6979143, e-mail:
scientific.education@dunant.gr


Για να δείτε βίντεο των προηγούμενων μαθήματων πατήστε εδώ: http://www.dunant.gr/sxetika-me-emas/media-gallery
  • 27/09/2018 - 20/06/2019
  • Αμφιθέατρο Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center
  • Λ. Μεσογείων 115 26, Αθήνα
  • 210 6972189 (fax: 210 6979143)

    Πέμπτη
    27/9/2018
    13:30 -15:30

    Χειρουργική για καλοήθεις παθήσεις
    α. Χειρουργική κοιλιακού τοιχώματος - Μάριος Παπούδος
    β. Αιμορροειδοπάθεια: Διάγνωση και σύγχρονες τεχνικές χειρουργικής αντιμετώπισης - Νικόλαος Μπερσής
    γ. Απώτερες επιπλοκές βαριατρικής χειρουργικής - Εμμανουήλ Λέανδρος

    Συντονιστές: Διονύσιος Βώρος, Εμμανουήλ Λέανδρος
       
    Πέμπτη
    4/10/2018
    13:30 -15:30

    Οστεοπόρωση, παθολογικά κατάγματα σπονδυλική στήλης
    α. Οστεοπόρωση. Διαγνωστική προσπέλαση - Γεώργιος Κυρούσης
    β. Οστεοπόρωση 2018. Πρακτική προσέγγιση στα νέα δεδομένα πρόληψης και θεραπείας - Κωνσταντίνος Σαρόπουλος,
    Κωνσταντίνα Κούρου
    γ. Αντιμετώπιση παθήσεων σπονδυλικής στήλης του οστεοπορωτικού ασθενούς - Οδυσσέας Παξινός
    δ. Παθολογικά κατάγματα σπονδυλικής στήλης. Διαγνωστική προσέγγιση, χειρουργική θεραπεία. Κυφοπλαστική - Πέτρος Σταύρος
    ε. Οστεοπορωτικά κατάγματα σπονδυλικής στήλης: Συντηρητική ή χειρουργική αντιμετώπιση - Γεώργιος Γεωργίου

    Συντονιστές: Ζώης Σταύρου, Βασίλειος Λυκομήτρος
       
    Πέμπτη
    11/10/2018
    13:30 -15:30

     
    Νεότερες εξελίξεις στις γενετικές αναλύσεις και οι εφαρμογές τους στην κλινική πράξη
    α. Νεότερες εξελίξεις στη μοριακή ογκολογία: Μοντέλα πρόγνωσης και πρόβλεψης στον καρκίνο - “Precision Oncology” - Ιωάννης Λουκάς
    β. Εφαρμογές του Whole Genome Sequencing (WGS) στην κλινική πράξη: «Screening» φορέων γενετικών νοσημάτων και μοριακή διάγνωση παθήσεων του καρδιαγγειακού και του νευρικού συστήματος - Γεωργία Θώδη

    Συντονίστρια: Βασιλική Πιτυρίγκα
       
    Πέμπτη
    18/10/2018
    13:30 -15:30

     
    Επείγουσα ακτινολογία και σύγχρονες εφαρμογές της μαγνητικής τομογραφίας
    α. Επείγουσα διαγνωστική ακτινολογία - Βασίλειος Παπαδόπουλος
    β. Επείγουσα επεμβατική ακτινολογία - Θωμάς Βραχλιώτης
    γ. Ο ρόλος της μαγνητικής τομογραφίας στη διάγνωση και παρακολούθηση της φλεγμονώδους νόσου του εντέρου
    - Ειρήνη Μπιλιαρά
    δ. Ο ρόλος της πολυπαραμετρικής μαγνητικής τομογραφίας στη διάγνωση του κλινικά σημαντικού καρκίνου του προστάτη - Κλειώ Φίλη
    ε. Ο ρόλος της μαγνητικής τομογραφίας στη διάγνωση και παρακολούθηση του καρκίνου του μαστού - Ηρώ Μουχτούρη

    Συντονιστής: Ευστράτιος Γεωργιάδης
       
    Πέμπτη
    25/10/2018
    13:30 -15:30

     
    Καρδιακή ανεπάρκεια και αρρυθμίες
    α. Σύγχρονη θεραπευτική προσέγγιση καρδιακής ανεπάρκειας.
    Τι άλλαξε τα τελευταία χρόνια - Ηλίας Τσούγκος
    β. Εξελίξεις στην αντιμετώπιση των αρρυθμιών - Γεώργιος Ανδρικόπουλος

    Συντονιστής: Γρηγόριος Παυλίδης
       
    Πέμπτη
    1/11/2018
    13:30 -15:30

     
    Πολυεπιστημονική αντιμετώπιση καρκίνου ουροδόχου κύστεως
    α. Περιεγχειρητική θεραπεία - Μαρία Λύκκα
    β. Χειρουργική θεραπεία - Παρασκευάς Σιδηρόπουλος

    Συντονιστές: Αθανάσιος Αναγνωστόπουλος

     
    Πέμπτη
    8/11/2018
    13:30 -15:30

     
    Εξελίξεις στις λοιμώξεις
    α. Ενδοκαρδίτιδα - Αντώνιος Βασιλογιαννακόπουλος
    β. Δοσολόγηση αντιβιοτικών σε ενήλικες με βάση το σωματικό βάρος:
    Υπέρ και κατά - Ματθαίος Φαλάγγας
    γ. Φυματίωση - Αθηνά Σούρδη
    δ. Σωστή ερμηνεία αντιβιογράμματος - Βασιλική Πιτυρίγκα

    Συντονιστές: Αντώνιος Βασιλογιαννακόπουλος, Ματθαίος Φαλάγγας
       
    Πέμπτη
    15/11/2018
    13:30 -15:30

     
    Καρκίνος μαστού: Σύγχρονοι προβληματισμοί
    α. Χειρουργική διαχείριση της μασχάλης:
    Φρουρός λεμφαδένας - Απόστολος Μπακογιάννης
    β. Φρουρός λεμφαδένας: Δυσκολίες και προβληματισμοί - Πετρούλα Αραπαντώνη
    γ. Νεότερα δεδομένα για ορμονικές και στοχεύουσες θεραπείες στον καρκίνο του μαστού - Αθανάσιος Αναγνωστόπουλος

    Συντονιστές: Άννα Γιαννοπούλου, Απόστολος Μπακογιάννης
       
    Πέμπτη
    22/11/2018
    13:30 -15:30

     
    Πλαστική και επανορθωτική χειρουργική
    α. Αισθητική και επανορθωτική ρινοπλαστική και αποκατάσταση ελλειμμάτων προσώπου και ρινός - Ιωάννης Μπίτζος
    β. Αποκατάσταση συμπτωμάτων γήρανσης και μέθοδοι αισθητικής ωραιοποίησης του προσώπου - Ιωάννης Λύρας
    γ. Αποκατάσταση τραυματικών ελλειμμάτων και μετατραυματικών ουλών του προσώπου - Γεώργιος Αντωνόπουλος
    δ. Τεχνικές χρήσης της βοτουλινικής τοξίνης στην αντιμετώπιση της υπερεκφραστικότητας των ασυμετριών και των παρέσεων του προσώπου - Λουίζα Μιχαλάκη

    Συντονιστές: Ιωάννης Λύρας, Ιωάννης Μπίτζος
       
    Πέμπτη
    29/11/2018
    13:30 -15:30

     
    Πνευμονολογία
    α. Νεότερα δεδομένα στη διαγνωστική προσέγγιση της υπεζωκοτικής συλλογής - Νικόλαος Τζόγκας
    β. Νεότερες εξελίξεις στην αντιμετώπιση ασθενών με άπνοια κατά τον ύπνο - Χαράλαμπος Μερμίγκης

    Συντονιστής: Αντώνιος Δημητρακόπουλος
       
    Πέμπτη
    6/12/2018
    13:30 -15:30

    Τι νεότερο στη Νευροχειρουργική
    α. Ενδομυελικοί όγκοι σπονδυλικής στήλης - Αθανάσιος Μάρκελλος
    β. Τεχνικές οσφυϊκής σπονδυλοδεσίας - Γεώργιος Κώττας
    γ. Σωματεκτομή για την αντιμετώπιση της κυφωτικής παραμόρφωσης της αυχενικής μοίρας σπονδυλικής στήλης - Ιωάννης Πολυθοδωράκης

    Συντονιστές: Ιωάννης Πολυθοδωράκης, Γεώργιος Κώττας
       
    Πέμπτη
    13/12/2018
    13:30 -15:30

    Επείγοντα συμβάματα στην Αιματολογία
    α. Καλοήθης Αιματολογία:
    1. ΗΙΤ/DIC - Αικατερίνη Κούτση
    2. Αυτοάνοση αιμολυτική αναιμία - Ελισάβετ - Χριστίνα Βερβεσού
    β. Κακοήθης Αιματολογία:
    1. Εμπύρετος ουδετεροπενία - Φανή Καλαλά

    Συντονίστρια: Ελισάβετ - Χριστίνα Βερβεσού
       
    Πέμπτη
    20/12/2018
    13:30 -15:30

    Τι νεότερο στη Θωρακοχειρουργική
    α. ΧΑΠ: Ιατρική αξιολόγηση και θεραπεία (αναφορά σε φαρμακευτικές και βρογχοσκοπικές παρεμβάσεις) - Γεώργιος Βαρουχάκης
    β. Χειρουργική θώρακος για εκτεταμένη ΧΑΠ (Lung Volume Reduction) - Λάμπρος Ζέλλος

    Συντονιστές: Μιχαήλ Βασίλογλου - Γκανής, Αντώνιος Δημητρακόπουλος
       
    Πέμπτη
    10/1/2019
    13:30 -15:30

    Νεότερα στη Νεφρολογία
    α. Υπέρταση και νεφρός: Φαρμακευτική αγωγή και τροποποίηση
    - Ελένη Τριάντου
    β. Σακχαρώδης διαβήτης και νεφρός: Πρόληψη διαβητικής νεφροπάθειας και τροποποίηση αγωγής - Αθηνά Δράκου

    Συντονιστής:
    Σπυρίδων Μουτάφης
       
    Πέμπτη
    17/1/2019
    13:30 -15:30

    Επείγουσα ιατρική
    α. Πνευμονική εμβολή: Υποστήριξη, ενδείξεις θρομβόλυσης, χορήγηση αντιπηκτικών - Κωνσταντίνα Νταή
    β. Αλγόριθμος αντιμετώπισης σηπτικού ασθενούς στα ΤΕΠ - Σιμόνα Βιρτζίλι

    Συντονιστής: Σωτήριος Νίνος
       
    Πέμπτη
    24/1/2019
    13:30 -15:30

    Γηριατρική
    α. Γηριατρική εκτίμηση στους ασθενείς και η χρησιμότητά της - Γεώργιος Σούλης
    β. Βάδιση και γνωσιακή λειτουργία στους ηλικιωμένους - Αναστασία Κουτσούρη
    γ. Αγγειακά εγκεφαλικά επεισόδια στους ηλικιωμένους:
    Θεραπεία και περιορισμοί - Κωνσταντίνος Βέμμος
    δ. Παρουσίαση περιστατικού: Λοίμωξη μαλακών μορίων σε ασθενή 90 ετών - Δήμητρα Μπουλουγούρη

    Συντονιστές: Αναστασία Κουτσούρη, Κωνσταντίνος Βέμμος
       
    ΠΕΜΠΤΗ
    31/1/2019
    13:30 -15:30

    Χειρουργικά αποτελέσματα στην εποχή της νέο-επικουρικής θεραπείας σε κακοήθειες κοιλιάς
    α. Χειρουργικά αποτελέσματα στην εποχή της νέο-επικουρικής θεραπείας για τον καρκίνο του στομάχου - Γεώργιος Αναστασόπουλος
    β. Χειρουργικά αποτελέσματα στην εποχή της νέο-επικουρικής θεραπείας για τον καρκίνο του παγκρέατος - Μιχαήλ Βασίλογλου - Γκανής
    γ. Χειρουργικά αποτελέσματα στην εποχή της νέο-επικουρικής θεραπείας για τον καρκίνο του ορθού - Διονύσιος Βώρος
    δ. HIPEC για κακοήθειες κοιλιάς - Γεώργιος Φρανγκουλίδης

    Συντονιστής: Ηλίας - Δημήτριος Καφετζής
       
    Πέμπτη
    7/2/2019
    13:30 -15:30

    Νεότερα στη Νευρολογία
    α. Γονιδιακές θεραπείες στη Νευρολογία - Δήμητρα Παπαδημητρίου
    β. Νεότερες θεραπείες ημικρανιών - Νικόλαος Δεληγιώργης

    Συντονιστής: Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
       
    Πέμπτη
    14/2/2019
    13:30 -15:30

     
    Οστεοαρθρίτιδα
    α. Αιτιοπαθογένεια οστεοαρθρίτιδας: Ειδικά χαρακτηριστικά κλινικής και ακτινολογικής εικόνας - Ιωάννης Ακριβός
    β. Τροποποίηση παραγόντων κινδύνου στην οστεοαρθρίτιδα
    - Κωνσταντίνος Σαρόπουλος, Γεώργιος Ντεϊμεντές
    γ. Αρθροπλαστικές ελάχιστης παρεμβατικότητας: Η εμπειρία επτά ετών
    - Παναγιώτης Μυστίδης, Γεώργιος Τζαγκαράκης
    δ. Αρθρίτιδα ώμου: Σύγχρονες λύσεις στη γληνοβραχιόνιο και την ακρωμιοκλειδική αρθρίτιδα - Νικόλαος Γεροσταθόπουλος
    ε. Αρθρίτιδα ποδοκνημικής: Τρόποι αντιμετώπισης. Νεότερα δεδομένα - Αθανάσιος Μπαδέκας

    Συντονιστές: Αθανάσιος Κουκάκης, Βασίλειος Βερναρδάκης
       
    Πέμπτη
    21/2/2019
    13:30 -15:30

    Γαστροϊσοφαγική παλινδρόμηση
    α. Επιδημιολογία - Παναγιώτα Μάλλιου
    β. Διάγνωση - Γεώργιος Κουκούλης
    γ. Επιπλοκές - Γεωργία Βλαχονικολού
    δ. Συντηρητική θεραπεία - Περικλής Τάσσιος
    ε. Ενδοσκοπική και χειρουργική θεραπεία - Εμμανουήλ Συμβουλάκης στ. Οισοφάγος Barrett - Θεόδωρος Ροκκάς

    Συντονιστής: Μάριος Παπούδος
       
    ΠΕΜΠΤΗ
    28/2/2019
    13:30 -15:30

    Νεότερα στην Καρδιοχειρουργική
    α. Σύγχρονες απόψεις στη χειρουργική αντιμετώπιση της αορτικής βαλβιδοπάθειας - Κωνσταντίνος Κατσαβριάς
    β. Σύγχρονες απόψεις στη χειρουργική αντιμετώπιση της μιτροειδοπάθειας - Ιωάννης Λιναρδάκης
    γ. Χειρουργική της θωρακικής αορτής - Βασίλειος Φίλιας

    Συντονιστές: Σωτήριος Πράπας, Δημήτριος Νίκας
       
    Πέμπτη
    7/3/2019
    13:30 -15:30

    Εξελίξεις στην επεμβατική Καρδιολογία
    α. Σύμπλοκες διαδερμικές παρεμβάσεις στα στεφανιαία αγγεία. Υπάρχουν όρια στην αγγειοπλαστική των στεφανιαίων αγγείων σήμερα; - Βάιος Τζίφος
    β. Εξελίξεις στις διακαθετηριακές θεραπείες καρδιακών βαλβιδοπαθειών - Γρηγόριος Παυλίδης

    Συντονιστές: Γεώργιος Ανδρικόπουλος, Ηλίας Τσούγκος
       
    Πέμπτη
    14/3/2019
    13:30 -15:30

    Νεότερες εξελίξεις στην Ωτορινολαρυγγολογία α. Εν τω βάθει τραχηλικές φλεγμονές
    1. Διάγνωση - Ευστάθιος Δημοσθένης Ανδριανόπουλος
    2. Θεραπεία - Θεόδωρος Μπούρχας
    β. Ακοολογική εκτίμηση παθήσεων μέσου ωτός
    1. Έλεγχος βαρηκοΐας - Ελπίδα Πάσσου
    2. Θεραπευτική αντιμετώπιση βαρηκοΐας - Άγγελος Καραγεωργόπουλος

    Συντονιστές: Γεώργιος Παπάζογλου, Ελπίδα Πάσσου
       
    Πέμπτη
    21/3/2019
    13:30 -15:30

    Εξατομικευμένη μετεγχειρητική θεραπεία στον καρκίνο κεφαλής - τραχήλου
    α. Παράγοντες που έχουν σχέση με τον όγκο και συνηγορούν για adjuvant μετεγχειρητική θεραπεία - Αμάντα Ψύρρη
    β. Θετικοί λεμφαδένες σε HPV(+) και HPV(-) νόσο.
    Ποιοι χρειάζονται μετεγχειρητική RT; - Μαρία Πιπέρη
    γ. Μετεγχειρητική χημειο-ακτινοβολία.
    Ποιοι ασθενείς και ποια φάρμακα; - Γεώργιος Λαϊνάκης

    Συντονιστές: Γεώργιος Παπάζογλου, Ιωάννης-Ισίδωρος Βαρθαλίτης
       
    ΠΕΜΠΤΗ
    28/3/2019
    13:30 -15:30

    Οφθαλμικές παθήσεις
    α. Μεταμόσχευση κερατοειδούς - Σωτηρία Αλημίση
    β. Διαθλαστική χειρουργική - Γεώργιος Τσιούλιας
    γ. Νεότερες εξελίξεις στη δυσθυρεοειδική οφθαλμοπάθεια
    - Ανδρέας Πατέλης
    δ. Νεότερες εξελίξεις στη διαβητική αμφιβληστροειδοπάθεια
    - Αναστάσιος Καπετάνιος
    ε. Οφθαλμικές παρενέργειες από θεραπεία συστηματικών νοσημάτων - Γεώργιος Τσόλκας

    Συντονιστές: Ευρυδίκη Μπούζα, Σωτηρία Αλημίση
       
    Πέμπτη
    4/4/2019
    13:30 -15:30

    Εφαρμογές της Πυρηνικής Ιατρικής στην Ενδοκρινολογία και στην Ογκολογία
    α. Καλοήθη και κακοήθη νοσήματα θυρεοειδούς αδένα
    - Σταματία Γιουργούλη
    β. Εξελίξεις στη θεραπεία των ΝΕΤs - Ιωάννης Καρφής
    γ. Αντιμετώπιση οστικών μεταστάσεων - Γεώργιος Αγγελίδης
    δ. Ραδιοεμβολισμός - Θεόδωρος Πιπίκος

    Συντονιστές: Ιωάννης Κούτσικος, Ιωάννης - Ισίδωρος Βαρθαλίτης
       
    Πέμπτη
    11/4/2019
    13:30 -15:30

    Γυναικολογικές νεοπλασίες
    α. Ca μήτρας και ωοθηκών - Λάμπρος Γιαννίκος
    β. Ca μαστού και κύηση - Μιχαήλ Μαυρουδής
    γ. Ca τραχήλου και μήτρας - Μαρία Φλασκασοβίτη

    Συντονιστής: Λάμπρος Γιαννίκος
       
    Πέμπτη
    18/4/2019
    13:30 -15:30

    Σακχαρώδης Διαβήτης
    α. Νεότερα αντιδιαβητικά φάρμακα για το διαβήτη τύπου 2: καρδιαγγειακή προστασία και επιβίωση - Παναγιώτης Τσαπόγας
    β. Νεότερες ινσουλίνες: γιατί δημιουργήθηκαν, πώς δρουν και τι προσφέρουν; - Ελένη Πέτσιου
    γ. Μηχανισμοί και επιπτώσεις ανεπίγνωστων και υποτροπιαζουσών
    υπογλυκαιμιών - Γεώργιος Κουκούλης

    Συντονιστής: Γεώργιος Πιαδίτης
       
    ΠΕΜΠΤΗ
    9/5/2019
    13:30 -15:30

    Αθλητικές κακώσεις
    α. Αθλητικές κακώσεις στο ποδόσφαιρο - Οδυσσέας Παξινός
    β. Εμμένουσες τενοντοπάθειες. Η χρήση του υπερηχοτομογράφου στην αντιμετώπισή τους - Χρήστος Θανασάς, Γεώργιος Καραογλάνης
    γ. Σύνδρομο στροφικού πετάλου και αστάθεια ώμου στον αθλητή
    - Νικόλαος Γεροσταθόπουλος, Νικόλαος Τζινιέρης
    δ. Παθολογία του τένοντα του ωλένιου εκτείνοντος τον καρπό στους αθλητές. Στατικοί και δυναμικοί παράγοντες. Πώς επηρεάζουν τον θεραπευτικό αλγόριθμο - Δήμος Ευσταθόπουλος, Νικόλαος Μπαδήλας ε. Προαθλητικός έλεγχος.
    Τι μπορεί να προσφέρει στο μέσο αθλούμενο - Ζήκος Κέντρος

    Συντονιστές: Θεόδωρος Γρίβας, Αθανάσιος Μπαδέκας
       
    Πέμπτη
    16/5/2019
    13:30 -15:30

    Neoadjuvant ↔ adjuvant θεραπεία στον καρκίνο οισοφαγικής συμβολής και στομάχου
    α. Pre/post chemotherapy - Αθανάσιος Αναγνωστόπουλος
    β. Pre/post - operative chemo-adiation - Γεώργιος Πισσάκας
    γ. Βιοδείκτες και νέες θεραπείες - Ιωάννης Μούντζιος

    Συντονιστές: Δημήτριος Πεκτασίδης, Διονύσιος Βώρος
       
    Πέμπτη
    23/5/2019
    13:30 -15:30

    Θέματα Στοματικής και Γναθοπροσωπικής Χειρουργικής
    α. Επείγουσες και απειλητικές για τη ζωή καταστάσεις που αφορούν στη στοματογναθοπροσωπική περιοχή - Κωνσταντίνος Ψωμαδέρης
    β. Συστηματικά νοσήματα και θεραπευτικά σχήματα με κλινικές εκδηλώσεις στη στοματική κοιλότητα - Ηλίας Χρονάς

    Συντονιστής: Κωνσταντίνος Ψωμαδέρης
       
    Πέμπτη
    30/5/2019
    13:30 -15:30

    Κακοήθειες ενδοκρινών οργάνων
    α. Νεότερες εξελίξεις στη θεραπεία του καρκίνου του θυρεοειδούς - Κυριάκος Βαμβακίδης
    β. Νεότερες εξελίξεις στη χειρουργική επινεφριδίων - Ηλίας - Δημήτριος Καφετζής

    Συντονιστής: Γεώργιος Πιαδίτης
       
    Πέμπτη
    6/6/2019
    13:30 -15:30

     
    Νεότερες εξελίξεις στην Ουρολογία
    α. Ανδρική υπογονιμότητα - Αναστάσιος Καλαντζής
    β. Ακράτεια ούρων - Παρασκευάς Σιδηρόπουλος
    γ. Στένωμα ουρήθρας - Θεόδωρος Μανούσακας
    δ. Λιθίαση ουροποιητικού - Ιωάννης Χριστοφής

    Συντονιστές: Λάμπρος Γιαννίκος, Νικόλαος Μπερσής
       
    Πέμπτη
    13/6/2019
    13:30 -15:30

     
    Εξελίξεις στην Αγγειοχειρουργική
    α. Χειρουργική Ογκολογία και Αγγειοχειρουργική - Θωμάς Κώτσης,
    Σχολιαστής: Σωτήριος Γεωργόπουλος
    β. Ενδοαγγειακή αποκατάσταση και διαχείριση οξέος τραύματος θωρακικής αορτής - Νικόλαος Παρασκευάς

    Συντονιστές: Αναστάσιος Χρονόπουλος, Νικόλαος Παρασκευάς
       
    Πέμπτη
    20/6/2019
    13:30 -15:30

     
    Αυτοφλεγμονώδη νοσήματα
    α. Παθοφυσιολογικοί μηχανισμοί φλεγμονών - Αντώνιος Δημητρακόπουλος
    β. Αυτοφλεγμονώδη νοσήματα ενηλίκων - Δημήτριος Ιωακειμίδης

    Συντονιστές: Ματθαίος Φαλάγγας, Αντώνιος Βασιλογιαννακόπουλος
       

Περισσότερες Εκπαιδεύσεις

1 /